Podsetnik za sigurnost deteta na putu do škole
Evo nekih Saveta za veću sigurnost koju treba podeliti s decom kako bi bio bezbedniji njihov odlazak i povratak u školu
Učenici svakodnevno odlaze u školu i mogu se naći u nekim situacijama i okolnostima gde se mogu desiti neke neprijatne stvari. Ovde ćemo se prvenstveno okrenuti problemu njihovog puta, od kuće do škole, i obrnuto, na šta deci kao roditelji, trebamo skrenuti pažnju kao potencijalnim opasnostima.
Deca uglavnom odlaze do škole na 3 načina: autobusom ili autom roditelja, biciklom a najčešće peške. Po dugogodišnjem istraživanju kanadskog instituta, najbezbedniji odlazak u školu je autobusom, pa porodičnim autom, a zatim biciklom i peške. Tu su, na velikom uzorku učenika, bile uključene brojne okolnosti na putu od škole do kuće od: saobraćajnih nesreća, lakših nezgoda pa čak i nasilništva i pokušaja otmice dece.
Putovanje autobusom
Deca u velikim gradovima ili manjim naseljima koja putuju do grada prevoze se autobusima kod kojih trebaju da vode računa o sledećem:
- Da dodju na autobusku stanicu najmanje pet minuta pre vremena polaska autobusa. Nikada ne trebaju da trče i da se hvataju, nakon polaska autobusa u pokušaju da ga zaustave . Ako propuste autobus, neka se vrate kući, ili a kasnije će izvestiti učitelja i truditi da se više ne ponovi.
- Da uvek budu na pločniku, daleko od kolovoza i ostanu tu, dok se autobus, potpuno ne zaustavi i otvari vrata.
- Ako vaše dete treba da predje ulicu, naučiti ga kako da gleda prilikom prelaska ulice.
- Neka koristite rukohvat prilikom ulaska i izlaska iz autobusa.
Putovanje kolima
Roditelji i staratelji koji odvoze decu, moraju poštovati sigurnosne mere u blizini škole i na pravilnim mestima ispustiti i pokupiti svoju decu. Poštovati ograničenja brzine ispred škole.
Putovanje biciklom
Da bi vozila bicikl do škole, deca moraju biti dovoljno zrela (minimalno 9 – 12 godina) i moraju imati dovoljno iskustva. Učenik – biciklista, bi trebao biti u stanju okretati se napred i proveravati iza sebe, bez ikakvog ljuljanja. Kako bi se osigurala što bolja bezbednost mladog bicikliste mora:
- da nosi ispravno postavljenu kacigu, i ima odeću koja je pogodna za vožnju bicikla (npr nogavice svojih pantalona uvučene).
- da su njihovi bicikli opremljeni propisno i da su u dobrom stanju. Bicikl treba da ima zvono, i dobra ideja je, da ima sigurnosnu zastavu.
- da znaju i poštuju sva saobraćajna pravila, znakove i signale. Oni moraju sa sigurnošću signalizirati skretanja i zaustavljanja. Voziti u ravnoj liniji, u istom pravcu kao i zaustaviti se na svaki znak stop.
- Nikada ne voziti po mraku. Ako starije dete mora voziti u mraku, pobrinuti se da ima reflektujući prsluk i noćni-pribor (npr reflektor i svetlo)
Pešačiti do škole
Najrizičnija kategorija je ova, koja ima opasnosti i u saobraćaju i u kontaktu sa drugom decom i nepoznatim osobama, pogotovu ako deo puta prelaze sama. Roditelji i staratelji moraju razgovarati o pravilima sigurnosti u saobraćaju i značaju ne prihvatanja vožnje ili bilo kakvog drugog poziva od stranaca. Najbolje je da idu sa društvom i stalno fokusirani, da idu pravo kući. Roditelji sa decom pešacima, moraju :
- Dogovoriti siguran i direktan put od škole do kuće. Opasnosti treba identifikovati (npr. prugu, blizinu reke ili druge vodene površine, gradilišta, prometne raskrsnice itd.) i odredjenu rutu, kojom će uvek prolaziti uz sigurnosna pravila koja treba dogovoriti.
- Ostati tokom puta na trotoaru kad god je to moguće. Ako negde nema trotoara, uz samu ivicu puta biti u saobraćaju.
- Prelaziti ulicu samo na označenim pešačkim prelazima i naučiti gledati levo, desno i opet levo pre postupka, čak i na raskrsnicama sa pešačkim znakom.
- Pričekajte dok je gust saobraćaj da dodje do zaustavljanja vozila pre nego što predjete. Ako ne staju pobrinite se da vozači pred vas prodju pa tek kad nema nikog.
- Ne ulazite u razgovor sa nepoznatim ljudima koji vam traže pomoć ili žele da vam poklone nešto. Imajte na umu da deca nemogu da pomažu nepoznatim osobama. Svest o Opasnosti Neznanaca uvek treba da bude prisutna.